Nie umiesz zwracać uwagi na to, co uczniowie robią dobrze, widzisz tylko to, co robią źle?
 
Ten temat jest często pomijany podczas szkoleń  dla nauczycieli a mianowicie: zwracanie uwagi na pozytywne strony osiągnięć uczniów. Skupiamy się na poprawianiu błędów i wskazywaniu luk kompetencyjnych, zapominając o docenianiu postępów naszych uczniów 
i motywowaniu ich do dalszego rozwoju.
 
Praktyczne rady: 
 
1. Wartość doceniania: W trakcie nauczania języka obcego często koncentrujemy się na poprawianiu błędów i wskazywaniu na słabe strony uczniów. Jednak równie ważne jest zauważanie i docenianie tego, co uczniowie robią dobrze. Docenienie osiągnięć daje im motywację i zachętę do dalszej pracy. Niekiedy uczniowie sami nie zdają sobie sprawy z tego, że coś zrobili dobrze, dlatego ważne jest, aby nauczyciele zwracali na to uwagę i podkreślali ich osiągnięcia.
 
2. Publiczne docenianie: Nie wystarczy tylko zauważyć, co uczniowie robią dobrze, warto także docenić to publicznie. Podczas zajęć warto zwracać uwagę na konkretne osiągnięcia uczniów i pochwalić ich za użyte wyszukane słowo, interesujące wyrażenie czy poprawnie zastosowaną gramatykę. Dzięki temu inni uczniowie mają szansę na nauczenie się czegoś nowego, a uczniowie czują się docenieni i zmotywowani do dalszych starań.
 
3. Korzyści z doceniania: Docenianie osiągnięć uczniów ma nie tylko znaczenie motywacyjne, ale także pozytywny wpływ na sam proces nauki. Uczniowie, którzy otrzymują informację zwrotną na temat swoich sukcesów, są bardziej zaangażowani w naukę, czują większą pewność siebie i są bardziej otwarci na eksperymentowanie z językiem. Docenienie ucznia za dobre rzeczy, które zrobił, to rodzaj „poprawienia błędu bez błędu”, o którym pisze znana Wam z pewnością Penny Ur. Warto zatem stosować ten sposób nauczania, aby uczniowie czuli się docenieni i rozwijali swoje umiejętności językowe.
 
4. Wyzwania dla nauczycieli: Zwracanie uwagi na pozytywne aspekty w nauce języka obcego może być wyzwaniem dla nauczycieli. Często jesteśmy skoncentrowani na poprawianiu błędów i wskazywaniu na luki kompetencyjne. Jednak warto pamiętać, że chwalenie uczniów za ich osiągnięcia i wysiłek jest niezmiernie ważne w procesie nauczania. Wpływa to  pozytywnie na motywację i zaangażowanie naszych  uczniów, co przekłada się na ich lepsze wyniki i większą chęć do nauki. Warto zatem zadbać o to, aby uczniowie czuli się docenieni i zachęceni do dalszego rozwoju.
 
W nadchodzącym tygodniu podejmij decyzję, że będziesz ignorować błędy i zwrócisz uwagę tylko na to, co dobre. Opisz reakcję uczniów. 
 
A jeśli podobają Ci się takie rady, zobacz moją najnowszą książę „Metodyczne SOS”. Jest w niej 100 rozdziałów z dziesiątkami praktycznych porad.